Czy wiesz jak powstają zmarszczki?

koenzym_300x250-6Zanim przejdziemy do tego, czym są i jak powstają zmarszczki, warto dokładnie zapoznać się ze składem naszej skóry. Pomoże nam to zrozumieć dalsze rozważania. Skóra człowieka składa się z trzech warstw:

  • Naskórek – uogólniając jego główną funkcją jest ochrona narządów wewnętrznych przed czynnikami zewnętrznymi. Warstwa ta posiada jedną dziesiątą milimetra grubości i składa się z wody, tłuszczu, płaszcza kwasowego i martwych komórek, a także melanocytów (odpowiedzialnych za produkcję melaniny – bazy chroniącej skórę przed słońcem). Proces wymiany martwych naskórek komórka trwa dwadzieścia siedem dni.
  • Skóra właściwa – w jej skład wchodzi tkanka łączna: luźna oraz twarda zbudowana z elastyny oraz kolagenu. W skórze właściwej znajdują się włókna nerwowe z receptorami odpowiedzialnymi za odczuwanie zimna, ciepła oraz przyczyniającymi się do rozpoznawania kształtów oraz naczynia krwionośne i limfatyczne.
  • Tkanka podskórna – warstwa ta składa się przede wszystkim z tkanki tłuszczowej, gruczołów łojowych i potowych oraz cebulek włosów. Znajdująca się tu tkanka tłuszczowa dzieli się za sprawą tkanki łącznej na równoległe fałdy. Brak napięcia tkanki łącznej powoduje cellulit.

Jak widzimy każda z powyższych warstw ma inne właściwości, a tym samym cele do spełnienia. By nasza skóra była w pełni zdrowa, wszystkie trzy warstwy muszą ze sobą współgrać. Oznaką zdrowej skóry jest przede wszystkim jej sprężystość i gładkość, a także równomierne zabarwienie i tolerancja na zmianę wilgotności i temperatury.

Sam proces starzenia się skóry ma bezpośredni związek ze starzeniem się całego organizmu postępującym wraz z upływem lat. Człowiek nie ma wpływu na czynniki genetyczne, które w dużym stopniu przyczyniają się do wyglądu naszej tkanki. By nieco zniwelować skutki nieubłagalnie biegnącego czasu musimy przeanalizować czynniki zewnętrzne wpływające na naszą skórę. Powstawanie zmarszczek zależne jest m.in. od promieniowania słonecznego UVA oraz UVB, palenia papierosów, gwałtownego odchudzania, nieprawidłowej pielęgnacji, zaburzonej gospodarki hormonalnej, niewłaściwego odżywiania, stresu, klimatyzacji, a także mimiki twarzy.

Wraz z upływem lat włókna kolagenu i elastyny znajdujące się w naszej tkance podskórnej słabną, a co za tym idzie skóra traci swoją sprężystość i elastyczność. Z czasem maleje również aktywność gruczołów potowych oraz łojowych, skóra traci możliwości zatrzymywania wody, przez co szybciej ulega odwodnieniu, a także słabną melanocyty, co przekłada się na nierównomierne zabarwienie. Osłabieniu ulegają komórki, w tym mięśniowe, które odpowiedzialne są za podtrzymanie np. owalu twarzy. Jako, że maleje produkcja nowych komórek, na naszej twarzy widoczne są opadające powieki oraz zwisające policzki.

Pierwsze zmarszczki widoczne są już około trzydziestego roku życia. Początkowo możemy dostrzec je na linii między nosem, a ustami, dookoła oczu oraz na czole. W większości przypadków są to jednak zmarszczki mimiczne spowodowane mimiką twarzy, czyli tzn. grymasami. Osłabienie włókien kolagenu i elastyny, składowych podścieliska łącznotkankowego, bezpośrednio wpływa na spadek napięcia skóry. Nasza tkanka niszczona jest przez toksyny i wolne rodniki, w organizmie natomiast znacząco zmniejsza się poziom miedzi, witaminy A,C oraz E, które są bezpośrednio odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Procesy te doprowadzają do zwiotczenia skóry, a w efekcie do powstawania zmarszczek, a także utraty kolorytu, szorstkości oraz wysuszenia.

Zmarszczki, zatem to nic innego jak zagięcia i deformacje skóry, które pojawiają się u człowieka wraz z upływem lat. Proces starzenia przyczynia się do utraty elastyczności tkanki, a co za tym idzie powoduje powstawanie linii i rys, które w niedalekiej przyszłości mogą zamienić się w zmarszczki.

Zmarszczki możemy podzielić na mimiczne, grawitacyjne oraz związane z wiekiem. Podsumowując, wraz z upływem lat gruczoły potowe oraz łojowe odpowiedzialne za dostarczanie skóry wilgoci i tłuszczu zużywają się, a co za tym idzie ograniczają swoją prace. Skóra traci, zatem elastyczność i wilgotność. Wysuszona tkanka podatna jest na załamania. W tym samym czasie skóra traci również kolagen, odpowiedzialny za utrzymanie jej w odpowiedniej kondycji. Tkanki wiotczeją tworząc zmarszczki na szyki, wokół oczu i ust, a także popularne „worki” pod oczami. Niszczenie zarówno kolagenu jak i pozostałych tkanek spowodowane jest negatywnym działaniem słońca, smogu, zanieczyszczonego środowiska oraz obecnością wolnych rodników.

koenzym_650x200-7