Przyczyny niedoboru Koenzymu Q10

koenzym_300x250-4Koenzym Q10 ma ogromny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i procesy wytwarzania energii, które zachodzą w organizmie. Staje się niezbędną substancją i niemalże życiową witaminą, bez której nasz organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Konsekwencje zdrowotne, z jakimi przychodzi się mierzyć ludzkiemu organizmowi związane są z jego niedoborami, a przyczyn tego stanu jest wiele.Przede wszystkim organizm walczy ze zmniejszoną ilością tej substancji, gdy postępuje wiek. To naturalne zjawisko, iż wraz z wiekiem produkcja koenzymu Q10 zaczyna spadać.

Proces ten następuje już w wieku 30 lat i wystarczy kolejne 10, aby poziom koenzymu Q10 w organizmie spadł o niemalże 75% w stosunku do lat młodości. Od 40 roku życia i to stale, zmniejszają się również zdolności do jego syntezy. Niedobory substancji powoduje silny stres. Ten, który prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego, gdy organizm szykuje się do stanu walki bądź ucieczki. Serce zaczyna szybciej bić, drżą mięśnie i inne narządy wchodzące w skład aparatu ruchu. To jedna z przyczyn niedoborów, bowiem właśnie serce, w którym jest spore nagromadzenie mitochondriów wytwarzających energię, słabnie.

Kolejną przyczyną są rozmaite schorzenia. Począwszy od pozornie banalnych infekcji, kończąc na procesach nowotworowych. Organizm czerpie znacznie ilości koenzymu Q10, gdy dochodzi do znacznego osłabienia układu odpornościowego. Chcąc odbudować swoje siły obronne, wykorzystuje go niemal całkowicie. Siły obronne organizmu ograniczają także zażywane leki. Dużą grupą można by rzec czynników, które wpływają na niedobory koenzymu Q10, są te związane z szeroko pojętą dietą oraz odżywianiem. Zła dieta przyczynia się do niedoborów między innymi witamin z grupy B, a to właśnie one są ściśle związane z koenzymem Q10. Dieta oparta głównie na produktach przetworzonych staje się bardzo problematyczną, bowiem nie tylko cały organizm zaczyna nieprawidłowo funkcjonować, ale i brak mu niezbędnego koenzymu Q10, który odpowiada za wytwarzanie tak bardzo potrzebnej na co dzień energii.

Poza uprzednio wymienionymi witaminami, w organizmie niezbędny jest także selen, ale o ten również nie możemy się ubiegać, gdy codzienne odżywianie jest dalekie od ideału. Selen staje się istotny dla wątroby, która aby mogła wytwarzać ubichinon, spośród wszystkich witamin najbardziej potrzebuje jego. Jest to składnik enzymu, który służy do neutralizacji wolnych rodników, a także innych substancji obcych. Selen nadto gwarantuje elastyczność tkanki i skutecznie radzi sobie z wyłapywaniem wolnych rodników. Inne przyczyny prowadzące do niedoborów, to chociażby znaczny wysiłek fizyczny oraz rozmaite procesy chorobowe. Do przyczyn zalicza się także upośledzenie biosyntezy koenzymu Q10 w wyniku niedożywienia i głodzenia, zatruć, jak i samozatruć oraz procesów zwyrodnieniowych komórki. Łatwo doprowadzić do stanu, gdy nasz organizm przestanie prawidłowo funkcjonować, jedynie, albo aż, dzięki niskiemu poziomowi koenzymu Q10. Wystarczy nieodpowiednia dieta i codzienny stres, aby przyszło zmagać się z uporczywym zmęczeniem, które jest jednym z objawów mogących sugerować, iż podłoża takiego samopoczucia można upatrywać właśnie w niedoborach witaminy Q10.

Zaleca się w związku tym suplementację, jednak po uprzednim kontakcie z lekarzem, tym bardziej jeśli w grę wchodzą procesy nowotworowe. Pewnym jest jednak, że przyjmowanie koenzymu Q10 w małych dawkach mija się z celem, gdyż bardzo szybko jego zapasy w organizmie ulegają wykorzystaniu. Jest to substancja nietoksyczna i przynosząca wiele korzyści podczas stosowania, nawet jeśli zostaje dostarczona do organizmu w sporych dawkach. Wysokość tych ostatnich winna być uzależniona od kilku głównych czynników, w tym wieku oraz trybu życia. Dbałość o odpowiedni poziom koenzymu Q10 w organizmie nie jest zadaniem trudnym do zrealizowania. W dużej mierze to właściwa dieta, w której nie braknie witamin.

koenzym_650x200-7