Ubichinon – substancja niezbędna do funkcjonowania komórki

koenzym_300x250-1Dlaczego warto zdecydować się na Koenzym Q10? Ubichinon jest związkiem, który towarzyszy nam od zalania dziejów. Każda żywa komórka, niezależnie od tego czy zwierzęca, roślinna czy ludzka potrzebuje koenzymu Q10 do prawidłowego rozwoju. Substancja ta bezpośrednio warunkuje pozyskiwanie energii. Tam gdzie w grę wchodzi tlen i reakcje z jego udziałem, ubichinon pełni znaczącą rolę. Badania nad rolą Koenzymu Q10 w organizmach żywych doczekały się nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1978 roku.

Z punktu widzenia naukowego koenzym Q10 jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy chinonów (cyklicznych, nienasyconych diketonów). Ubichinon występuje w każdym żywym organizmie, w mitochondriach komórek. Związek ten jest bezpośrednio odpowiedzialny za przenoszenie elektronów w łańcuchu oddechowym, dokładniej między poszczególnymi kompleksami białkowymi wbudowanymi w błonę mitochondrialną. Koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu: człowieka, zwierzęcia oraz rośliny. W przypadku organizmu ludzkiego ma on bezpośredni wpływ na pracę serca oraz mięśni szkieletowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania tych narządów na energię, przenoszeniem, której zajmuje się właśnie ubichinon.

Mało, kto wie, ale w przyrodzie wyróżnia się aż dziesięć różnych koenzymów Q, ale tylko i wyłącznie Q10 znajduje się w komórkach ludzkiego organizmu. Ubichinon odpowiedzialny jest za metabolizm każdej tkanki znajdującej się w naszym ciele. Reakcje zachodzące w naszym organizmie są niezwykle złożone, przez co opisanie ich byłoby nie tyle, co skomplikowane, ale trudne do zrozumienia dla przeciętnego czytelnika. By zrozumieć działanie koenzymu Q10 posłużymy się najprostszą terminologią. W każdej komórce znajdują się mitochondria, będące swojego rodzaju „siłownią” dla każdej z nich. W mitochondriach powstają wysokoenergetyczne związki fosforanowe, zwane w skrócie ATP (energia). ATP wykorzystywane są praktycznie do większości procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. To właśnie ubichinon odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg procesów energetycznych zachodzących w komórkach. Koenzym Q10, tak samo zresztą jak witamina E, jest silnym antyutleniaczem.

Nasz organizm wytwarza ubichinon, aczkolwiek jego produkcja wraz z upływem wieku zmniejsza się. Gdy miniemy magiczną granicę trzydziestu pięciu lat, niezbędne jest już dostarczanie Koenzymu Q10 w postaci suplementów diety. Niedobory tego związku mogą pojawić się już znacznie wcześniej np. u osób aktywnie trenujących, uprawiających sport bądź pracujących fizycznie. Im intensywniejsza jest praca naszego organizmu, tym więcej koenzymu Q10 on zużywa. Warto również wspomnieć, że osoby schorowane bądź żyjące w zanieczyszczonym środowisku np. w dużych miastach, również narażone są na spadek ubichinonu.

Największe stężenie koenzymu Q10 w ludzkim organizmie występuje w organach, które, na co dzień zużywają najwięcej energii. Wśród nich znajduje się serce, wątroba, nerki, trzustka, a także układ nerwowy. Warto zaznaczyć, że ubichinon nie jest odpowiedzialny za dostarczenie energii, a umożliwia jej produkowanie ze spożywanych, na co dzień składników. W przypadku, gdy komórka nie dostanie odpowiedniej dawki koenzymu Q10, zaczyna ona powoli obumierać.

Już niewielki niedobór koenzymu Q10 może doprowadzić do poważnych zaburzeń energetycznych. Te natomiast mają znaczący wpływ na funkcjonowanie każdego narządu w naszym organizmie. Potwierdzone jest, że 25% spadek ubichinonu powoduje zaburzenia w pracy serca (arytmię) oraz układu krążenia, a także nadciśnienie i wiele innych groźnych dla zdrowia chorób.

Większość ludzi, zanim zdecyduje się na kupno Koenzymu Q10 doszukuje się jego działań niepożądanych i negatywnego wpływu na organizm. Prawda jest taka, że ubichinon działa tylko i wyłącznie pozytywnie zarówno na nas jak i nasze narządy wewnętrzne. Wynika to z tego, że związek ten jest produkowany przez człowieka bezpośrednio.

koenzym_650x200-7